Jak wygląda odebranie domu od dewelopera

Odebranie domu od dewelopera to ważny krok w procesie wykończenia domu. Najważniejszą częścią odbioru jest ocena techniczna budynku przeprowadzana przez specjalistów. Czy warto wynająć inżyniera do odbioru domu? Jak wygląda przebieg odbioru i co dzieje się po jego zakończeniu?

Co jest sprawdzane przy odbiorze technicznym domu od dewelopera?

Odbiór techniczny domu to złożony proces weryfikacji wszystkich elementów budynku przez specjalistów. Przede wszystkim sprawdzane są instalacje wykonawcze: woda, kanalizacja, ogrzewanie, elektryka, wentylacja, a także sprawdzane są stolarka okienna i drzwiowa, termoizolacja oraz stropy i więźby dachowe. Warto wynająć inżyniera, który sprawdzi dom pod kątem wszelkich ewentualnych drobnych wad wykonawczych. Np. odbiór mieszkania we Wrocławiu powinien być poprzedzony szczegółową inspekcją i ewentualnym, drobnym przeglądem zgodnie z zaleceniami producenta.

Czy warto odebrać dom od dewelopera z inżynierem?

Podpisanie umowy na odbiór domu od dewelopera jest ważnym krokiem w procesie deweloperskim. Głównym celem tego odbioru jest ocena jakości wykonania usługi i ewentualne ryzyko kosztowe, jakie niesie wykonawca. Wynajęcie inżyniera niesie ze sobą pewne koszty i dodatkowy czas jego pracy, jednak jest to bardzo rozsądne posunięcie. Osoba taka bowiem dokładnie analizuje każdy element budynku, szczegółowo weryfikuje poprawność wykonania i wszelkie usterki.

Co po odbiorze domu od dewelopera?

Po zakończeniu odbioru domu deweloper ma 14 dni na ustosunkowanie się do wykrytych wad i usterek oraz 30 dni od daty odbioru na ich naprawę. Po wykonaniu napraw przez dewelopera, wykonywany jest tzw. drugi odbiór, na którym sprawdzany jest ponownie stan techniczny domu. Po zakończeniu odbiorów sporządzana jest umowa przenosząca własność, która zawierana jest w formie aktu notarialnego.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *