Jak zrobić lampę antydepresyjną

Z przyjemnością dzielimy się materiałem, który powstał dzięki współpracy z dla-majsterkowicza.pl

Stosowanie terapii światłem w leczeniu sezonowego zaburzenia afektywnego, znanego również jako SAD, jest jednym ze sposobów zwalczania depresji. Terapia światłem może pomóc poprawić nastrój i energię, zwłaszcza jeśli objawy depresji pojawiają się wczesną wiosną lub późnym latem. Ważne jest, aby pamiętać, że lampy antydepresyjne nie mają być lekarstwem na wszystkie rodzaje depresji. Ale te lampy mogą zapewnić wiele korzyści dla cierpiących.

Istnieją różne korzyści ze stosowania terapii światłem w leczeniu depresji, w tym zdolność do budzenia się rano. Pomaga ona osobom z SAD wstać z łóżka, imitując światło wschodu słońca. Ważne jest jednak, aby unikać używania świateł czasowych jako lampki nocnej. Ponieważ mogą one zakłócać sen, mogą wywołać ciężką reakcję, taką jak hipomania lub pogłębiona depresja. Laik może sobie z tym nie poradzić.

Jednym ze sposobów na wykonanie lampki antydepresyjnej jest zakup light boxa. Te pudełka są dostępne w różnych wzorach i wytwarzają bardzo jasne światło, znane jako lux. Im wyższy luks, tym lepiej. Light boxy są szczególnie skuteczne dla SAD, ponieważ symulują światło słoneczne, nawet gdy dni są ciemne. Oprócz poprawy nastroju, mogą one również zmniejszyć produkcję melatoniny w mózgu. W zależności od nasilenia SAD, light box może nawet poprawić jakość snu.

Jedną z głównych korzyści terapii światłem dla depresji jest to, że może regulować rytm okołodobowy. Poprzez wystawienie mózgu na jasne światło pierwszą rzeczą rano, pomaga zwiększyć nastrój i zmniejszyć objawy depresji. Jednak na rynku istnieje wiele lamp, które są sprzedawane jako lampy SAD. Dzieje się tak dlatego, że nie wszystkie z nich są skuteczne i nadają się do leczenia SAD. FDA reguluje tylko terapię światłem dla depresji, więc ważne jest, aby znaleźć lampę zaprojektowaną specjalnie do tego celu.

Innym powodem stosowania terapii światłem jest to, że pomaga ona poprawić działanie witaminy D na mózg. Uważa się, że naturalne światło słoneczne pomaga zarządzać poziomem serotoniny, neuroprzekaźnika, który jest związany ze szczęściem i dobrym samopoczuciem. Niski poziom serotoniny może być przyczyną depresji, a krótsze dni zmniejszają produkcję tego neuroprzekaźnika. Słońce może być nawet zaangażowane w inne procesy wewnętrzne.

Jedną z metod, która działa dobrze dla wielu osób, jest zrobienie własnej lampy SAD. Niektórzy ludzie uważają również, że jest to przydatne podczas podróży, ponieważ pomaga im pokonać jet lag. Skrzynki świetlne są wygodne i mogą być łatwo transportowane z miejsca na miejsce. Upewnij się, że lampa jest łatwo dostępna, abyś nie musiał się martwić, że spadnie z półki, kiedy najbardziej jej potrzebujesz. Jak więc zrobić lampę antydepresyjną?

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *