Niezależnie od tego, czy szukasz słodkiego czy pikantnego sposobu na delektowanie się czerwonymi porzeczkami, możesz z łatwością zrobić domową galaretkę z czerwonych porzeczek, używając tylko dwóch prostych składników. Efektem końcowym jest intensywnie słodka i cierpka galaretka o smaku owoców, idealna do deserów, konfektów, a nawet dań wytrawnych, takich jak chleb tostowy czy angielskie muffiny.
Galaretkę z czerwonych porzeczek można zrobić ze świeżych czerwonych porzeczek lub można użyć mrożonych czerwonych porzeczek. Przy robieniu galaretki z mrożonych owoców ważne jest, aby płyny nie wyciekały ze słoików. Dlatego używa się woreczka do galaretek, przez który odcedza się sok.
Do wykonania galaretki potrzebny jest duży, niereaktywny garnek. Powinien on być emaliowany. Niereaktywny garnek jest ważny dla bezpieczeństwa galaretki. Patelnia powinna mieć niską, szeroką powierzchnię, oraz pochyłe boki. Dzięki temu łatwiej będzie doprowadzić konfiturę do wrzenia, czyli do momentu, w którym sok zastyga.
Gdy garnek jest już gorący, dodaj cukier i zamieszaj. Kiedy cukier się rozpuści, mieszanina powinna dojść do wrzenia. Gotuj mieszaninę, aż osiągnie punkt żelu. Galaretka wtedy zgęstnieje i zastygnie.
Gdy galaretka osiągnie temperaturę zastygnięcia, zdejmij ją z ognia. Przelewamy ją do przygotowanych słoików, pozostawiając 1/4 cala wolnej przestrzeni. Następnie galaretkę przetwarzamy w puszce w kąpieli wodnej przez 5 minut. Dzięki temu galaretka będzie bezpieczna do użycia przez co najmniej rok. Galaretkę można przechowywać w lodówce lub zamrażarce do sześciu miesięcy.
Robiąc galaretkę z czerwonej porzeczki, będziesz potrzebować dużego, niereaktywnego garnka. Upewnij się, że jest emaliowany, niereaktywny i ma niską, szeroką powierzchnię. Dzięki temu sok będzie się szybciej gotował i odparowywał. Im szersza górna powierzchnia garnka, tym szybciej zastyga galaretka.
Gdy już odmierzysz sok, będziesz musiał dodać cukier. Na każde 600ml soku będziesz musiał użyć około 450g cukru. Możesz również dodać odrobinę ekstraktu migdałowego, jeśli wolisz. Jest to miły dodatek do smaku galaretki, ale nie jest obowiązkowy.
Aby przygotować słoiki, należy przygotować obręcze, pierścienie i pokrywki. Te powinny być wysterylizowane przed użyciem. Należy również umieścić je w puszkarzu lub kąpieli wodnej na około 10 minut. To zapewni, że słoiki są bezpieczne do użycia. Po zakończeniu puszkowania dżemu, można go przechowywać w lodówce lub zamrażarce do jednego roku.
Gdy robisz galaretkę z czerwonej porzeczki, możesz dodać odrobinę ekstraktu z migdałów. Dzięki temu zwiększysz zawartość pektyn. Możesz również użyć pektyny Pomona. Pektyna Pomona to sproszkowany wapń, który miesza się z wodą, tworząc wodę wapienną. Po dodaniu do owoców sproszkowany wapń będzie się zbijał w grudki. Ważne jest, aby wymieszać sproszkowany wapń z czymś przed dodaniem go do owoców.
Podobne tematy