Jeśli chcesz stworzyć model 3D komórki zwierzęcej, możesz użyć różnych materiałów, ale najlepsze są te, które wyglądają jak organelle znajdujące się w komórce. Jako jądra możesz użyć odbijającej się piłki, pomarańczy lub łamacza szczęk. Podstawa modelu określi wielkość pozostałych elementów komórki. Alternatywnie możesz użyć prostokątnego naczynia do pieczenia.
Ciało Golgiego komórki zwierzęcej jest reprezentowane przez niebieskie spirale wewnątrz obu połówek. Możesz również użyć gumowych stempli w kształcie spirali, aby stworzyć jądro i wakuolę. Aby pomalować organelle, możesz użyć pomarańczowej, różowej lub zielonej farby lateksowej. Możesz również użyć wykałaczki, aby umieścić flagi obok organelli. Gdy już skończysz, czas dodać rybosomy i gładkie retikulum endoplazmatyczne.
Aby rozpocząć tworzenie modelu, będziesz musiał kupić dwie średniej wielkości kulki styropianowe. Będziesz też potrzebował dwóch markerów permanentnych. Można je kupić w sklepie z artykułami rzemieślniczymi. Po zakupie materiałów, możesz je pomalować na zewnątrz przed przyklejeniem na kawałku gazety lub papierowym talerzu. Następnie możesz oznaczyć części różnymi kolorami, używając trwałych markerów.
Kolejnym krokiem w tym projekcie jest stworzenie organelli. Łatwo jest zrobić jądro, ale ważne jest, aby poświęcić czas na narysowanie schematu organelli. Ważne jest również oznakowanie organelli. Użyj naklejek lub wykałaczek jako etykiet. Klucz odpowiedzi znajduje się poniżej. Projekt komórki zwierzęcej będzie trwał przez kilka miesięcy, jeśli będziesz uważnie przestrzegać instrukcji.
Aby stworzyć model komórki zwierzęcej, najpierw zbadaj jej strukturę. Organelle są mini organami, które tworzą komórkę. Organy te mają różne cechy fizyczne i funkcjonalne i współpracują ze sobą, aby utrzymać komórkę przy życiu. Komórki roślinne i zwierzęce mają wiele wspólnych organelli, w tym jądro i aparat Golgiego. Komórki zwierzęce różnią się jednak na kilka ważnych sposobów. Charakteryzują się jądrem i mitochondriami.
Cytoplazma to płyn, który zawiera komórka. Komórka ma wewnątrz wiele struktur, m.in. jądro, cytoplazmę i wakuolę. Z kolei komórka roślinna ma ścianę komórkową, wakuolę i chloroplast, który jest potrzebny do fotosyntezy. No i oczywiście jądro – miejsce, w którym przechowywany jest materiał genetyczny.
Podobne tematy