Jak zrobić gniazdko z włącznika światła

Jak zrobić gniazdko z włącznika światła

Niezależnie od tego, czy jesteś elektrykiem czy majsterkowiczem, możliwe jest przekształcenie oprawy oświetleniowej w gniazdo. Proces jest dość prosty i nie zajmie dużo czasu. Należy jednak pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Jeśli nie masz pewności co do instalacji własnego przełącznika, możesz zadzwonić do elektryka.

Pierwszym krokiem w okablowaniu gniazdka jest wyjęcie z niego żarówki. Można to zrobić za pomocą szczypiec lub śrubokręta. Może być również konieczne użycie nakrętki zabezpieczającej. Następnie można odkręcić gniazdo światła z oprawy.

Drugim głównym krokiem jest wyjęcie przełącznika ze skrzynki elektrycznej. Często osiąga się to poprzez poluzowanie śrub. Niektóre przełączniki są zaprojektowane do pracy w obu kierunkach, więc może być konieczny ich demontaż. Jeśli twoje gniazdo jest natynkowe, może być konieczne wycięcie otworu w ścianie, aby przeprowadzić przez niego kabel.

Następnym krokiem jest użycie małego gwoździa lub śrubokręta do wyciągnięcia wtyczek z gniazda. Ewentualnie można użyć szczypiec, aby usunąć nakrętkę zabezpieczającą. Po usunięciu gniazda światła, można zainstalować nowe.

Następnym krokiem jest podłączenie przełącznika. Będziesz musiał dodać czarny przewód do przewodów neutralnych przełącznika. Jest to bardzo ważny krok. Przewód ten służy do zasilania oprawy oświetleniowej. Dobrym pomysłem jest dodanie zapasowego czarnego przewodu o tym samym przekroju.

Trzeba będzie wykonać odpowiednie połączenia. Możesz użyć testera napięcia, aby dowiedzieć się, czy Twoje gniazdko jest woltomierzem. Możesz również sprawdzić, czy przełącznik działa. Możesz to zrobić, dotykając metalowej zakładki w gniazdku. Jeśli nie widzisz żadnej aktywności, możesz spróbować wyłączyć obwód. Jeśli nie jesteś pewny co do któregokolwiek z kroków, warto zadzwonić do elektryka.

Najlepszym sposobem na zainstalowanie gniazda światła jest użycie odpowiednich narzędzi. Ważne jest, aby wiedzieć, gdzie przewody wchodzą w ścianę. Należy również znać właściwy sposób podłączenia przewodów do przełącznika. Powinieneś również upewnić się, że wyłączysz zasilanie przed rozpoczęciem pracy. Jest to najbezpieczniejszy sposób, aby to zrobić. Możesz również użyć testera, aby sprawdzić, czy gniazdo działa prawidłowo. Jeśli jest, możesz chcieć podłączyć obwód z powrotem do panelu wyłącznika.

Wreszcie, istnieje wiele innych opcji instalacji gniazda z przełącznika światła. Jeśli chcesz mieć bardziej stylowe gniazdo, możesz zainstalować podtynkowe. Są one estetyczne i są łatwiejsze do zainstalowania. Ponadto, możesz rozważyć zainstalowanie systemu trunkingowego, aby utrzymać przewody równo ze ścianą. Jest to również dobry pomysł, jeśli instalujesz przełącznik w innym miejscu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *