Jak dbać o storczyki?

Jak dbać o storczyki

Naukowa nazwa, pod którą są znane to Orchidaceaes , ale wszyscy znamy je popularnie jako storczyki . Pierwotnie występowały w krajach bardziej tropikalnych, ale obecnie można je spotkać praktycznie na całym świecie. W ostatnich latach storczyk przenosił się w wiele różnych miejsc i musiał przystosować się do każdej nowej sytuacji. Z tego powodu przeszedł wiele zmian, a każdy gatunek storczyka nabył osobliwości, których nie mają pozostałe gatunki.

Pierwszą rzeczą, którą trzeba będzie zrobić przed nauczeniem się na pamięć jak dbać o storczyk jest określenie, który rodzaj storczyka jest tym, który masz lub tym, który chcesz dostać. Najczęściej spotykany jest storczyk phalaenopsis lub cymbidium ale są też inne gatunki, takie jak Vanda czy Oncidium, które pozostawią Cię w całkowitym zauroczeniu. Jest to bardzo ważne, ponieważ ich pielęgnacja może się nieco różnić w zależności od rodzaju.

Znaczenie storczyka

Znaczenie storczyka będzie w dużej mierze zależało od koloru kwiatu. Podarowanie niebieskiej orchidei w prezencie będzie jak przekazanie relaksu i spokoju. Natomiast storczyki purpurowe są często wręczane bliskim, którzy zostali utraceni. czerwone storczyki, jak prawie wszystkie kwiaty w tym kolorze, są kwiatami miłości i kojarzą się z namiętnością. różowe storczyki pokazują skromność i piękno, zielone pokazują witalność, a żółte storczyki , wbrew temu co przywykliśmy widzieć, odnoszą się do namiętności i erotyzmu. I wreszcie białe storczyki , które poprzez swoje znaczenie mówią o czystości i niewinności.

Storczyk: podstawowa pielęgnacja

Użycie przezroczystej doniczki to nie tylko rzecz deco

Zobaczenie „wnętrza” korzeni storczyka jest bardzo fajne. Ale transparentne donice są wykorzystywane nie tylko z tego powodu lub dlatego, że podoba nam się, jak wyglądają w naszej jadalni. Dzięki tego typu doniczkom możemy lepiej kontrolować szkodniki i czy nie ma zbyt wielu korzeni, które nie pozwalają naszemu storczykowi żyć w spokoju. Ale przede wszystkim stosowanie przezroczystych doniczek pomaga korzeniom otrzymać wszystkie potrzebne promienie słoneczne i uzyskać niezbędne składniki odżywcze , aby móc cieszyć się tą piękną rośliną.

Idealnym miejscem na umieszczenie storczyka jest miejsce lekko wilgotne, z dużą ilością światła, bez bezpośredniego nasłonecznienia. Pamiętaj, że oprócz światła potrzebna jest dobra wentylacja. Jeśli temperatury są bardzo wysokie, radzimy trzymać je z dala od okien w najgorętsze dni. Pielęgnacja storczyka nigdy nie była prostsza! Trzeba tylko pamiętać o drobnych szczegółach.

Kolejnym miejscem, które możesz dzielić ze swoim storczykiem jest balkon. Ponownie, upewnij się tylko, że promienie słoneczne nie świecą bezpośrednio na niego i że temperatura nie jest niższa niż 8ºC. Idealna temperatura dla storczyków wynosi od 17ºC do 23ºC. Jeśli mieszkasz w rejonie, gdzie lato jest bardziej gorące, najlepiej trzymać storczyka w domu, aby uniknąć niepotrzebnych strachów.

Jak podlewać storczyka

Storczyki nie lubią zbyt dużej ilości wody, dlatego zalecamy podlewanie ich przez zanurzenie Jak? Napełnij miseczkę wodą i zanurz całą podstawę rośliny. Storczyk będzie odpowiedzialny za „wypicie” potrzebnej mu wody i zauważysz to w bąbelkach, które powstają w wodzie. Po kilku minutach, gdy zobaczysz, że nie pojawiają się bąbelki, dobrze odcedź i tyle. W ten sposób uzyskamy mistrza w , który będzie dbał o storczyka w , dotleniając jego korzenie i nie dopuszczając do ich nadmiernego zawilgocenia.

nie jest rośliną bardzo wymagającą pod względem podlewania, więc podlewanie raz na 10 dni będzie więcej niż wystarczające. Zanim to zrobisz, upewnij się, że gleba storczyka jest sucha , będzie to wskaźnik, kiedy storczyk wymaga ponownego podlania. Zbyt duża wilgoć mogłaby spowodować rozwój grzybów lub gnicie korzeni, a tego przecież nie chcemy, prawda?

Przesadzanie storczyka i rodzaj podłoża, jakiego potrzebuje

Storczyk nie jest też wymagający pod tym względem, więc przy przesadzanie co 2 lata będzie szczęśliwy. Gdy to zrobisz, pamiętaj, aby nie zmieniać doniczki na zbyt głęboką i nie przesadzać z nawozem. Jeśli zamierzasz zrobić to drugie, polecamy raz w miesiącu od wiosny do lata i co 2 miesiące od jesieni do późnej zimy oraz z konkretnym nawozem do (psujących się bardzo) storczyków.

Jeśli chodzi o podłoże, to tutaj jest istotny trik: zamiast ziemi użyj kory sosnowej. Storczyki pochodzą z lasów tropikalnych i bagiennych, więc będziemy musieli spróbować zasymulować to środowisko w jak największym stopniu. Kora sosnowa jest dla nich idealna, ponieważ wchłania tylko tyle wilgoci, ile potrzebują korzenie, a korzenie mają tyle miejsca, ile potrzebują, aby zakwitnąć

Czemu Twój storczyk nie zakwitł ponownie?

Przy storczykach musimy dobrze wykorzystać czas. Zakwitnie raz w roku, wraz z początkiem wiosny, więc gdy już to nastąpi, polecamy postawić na nią wszystkie 5 zmysłów, by cieszyć się nią w pełni. Jeśli sezon już nadszedł, a Twój storczyk nie kwitnie może to wynikać z kilku powodów:

  • Jeśli storczyk nie otrzymuje wystarczającej ilości światła.
  • Potrzebuje trochę pomocy w postaci nawozu, aby dać jej dodatkową siłę do kwitnienia.
  • Czy poddałeś go nagłej zmianie temperatury? Storczyki są bardzo wrażliwe i to może być przyczyną, że ich kwiaty nie kwitną.

Jeśli utożsamiasz się z którymś z tych powodów, upewnij się, że stosujesz się do zaleceń pielęgnacyjnych, które podaliśmy, aby go rozwiązać. Zobacz, jak dbanie o storczyka to nic wielkiego?



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *